Stadnina Koni Klonek zajmuje się hodowlą:

  • koni czystej krwi arabskiej
  • koni huculskich
  • kuców dla dzieci.

Prezentacja ras koni:

Koń czystej krwi arabskiej

Pochodzenie koni arabskich owiane jest tajemnicą. Istnieje na ten temat wiele legend, ale jedyne, co tak naprawdę wiadomo, to że rasa liczy sobie co najmniej 2500 lat.

Najstarsza i najbardziej pożądana rasa koni na świecie. Araby, bo tak się powszechnie mówi o koniach czystej krwi arabskiej, to konie szlachetne, gorącokrwiste, o charakterystycznym wklęsłym profilu i odrobinę odmiennej, niż inne konie, budowie szkieletu. Przez hodowców rasa oznaczana symbolem oo.

Araby odznaczają się żywym temperamentem, są jednak końmi łagodnymi, podatnymi na szkolenia, łatwymi w ułożeniu. Są inteligentne, pozytywnie nastawione do ludzi, przywiązane do swojego pana. Nie lubią samotności, nie powinno się ich zostawiać samych w stajni czy na wybiegu, a jeździć tylko w weekendy. Potrzebują ciągłego kontaktu z człowiekiem, w innym przypadku stają się osowiałe, brakuje im energii. W hodowli i użytkowaniu są odporne i niewymagające.

Poza pięknem, które bezsprzecznie reprezentuje koń arabski, warto pamiętać, że jest to również koń użytkowy. W przeszłości używany jako koń bojowy, umożliwiał pokonywanie dużych dystansów. Bywał używany nawet jako koń roboczy. Pozostaje bezkonkurencyjny w dyscyplinie rajdów długodystansowych, wyścigów, klasach pleasure. Coraz więcej ludzi trenuje na koniach arabskich klasy western, ujeżdżenie i skoki. Są to konie niesamowicie wszechstronne, inteligentne, chętne do nauki i pracy.

Koń huculski

Koń huculski to rasa konia górskiego – silnego, wytrzymałego, o żelaznym zdrowiu. Hucuły pochodzą z Huculszczyzny (krainy historycznej we wschodniej części Karpat), uważa się je za potomków tarpana. Są jedną z najstarszych ras hodowlanych w Polsce. Cenione są zwłaszcza za łagodność – świetnie sprawdzają się w hipoterapii.

Koń huculski to koń średniego wzrostu (127-137 cm w kłębie), o silnym kośćcu, ciężkiej głowie i prostym, rzadziej garbonosym profilu. Jego szyja jest krótka, muskularna, wysoko osadzona, kłąb niski, grzbiet mocny. Tułów krótki i zwarty, zad ścięty, ogon nisko osadzony. Zarówno ogon, jak i grzywa są gęste i długie. Kończyny krótkie, silne, o wyraźnych stawach.

Konie huculskie charakteryzuje wrodzony spokój i zrównoważenie. Są to konie niezwykle inteligentne – zanim wejdą na kładkę, uważnie zbadają ją kopytem, świetnie radzą sobie z otwieraniem boksów czy pokonywaniem ogrodzeń pastwisk. Jako konie juczne są odporne, zaradne i wytrzymałe. Jako wierzchowce – spokojne, zrównoważone, godne zaufania.

Z racji niewielkiego wzrostu i łagodnego charakteru hucuły wspaniale sprawdzają się jako wierzchowce dla dzieci i młodzieży, nie tylko do jazdy rekreacyjnej, ale także sportowej. Uważane są za niezłych skoczków (potrafią przeskoczyć przeszkodę wysokości ponad 140 cm, co przy ich niskim wzrośnie jest niezłym osiągnięciem). Wykorzystywane są też w hipoterapii. W karpackich gospodarstwach rolnych do dzisiaj używane są jako zwierzęta juczne (transportują np. pnie drzew).

Kuce

Niewielki koń o wysokości w kłębie nie przekraczającej 149 cm w podkowach (na zawodach przy mierzeniu 151 cm w podkowach). Kuce są wytrzymałe. Stosowane do nauki jazdy konnej i hipoterapii dzieci, a także do transportu lekkich ładunków oraz w cyrku.

Rozgrywane są zawody w kategorii kuce (od regionalnych do Mistrzostw Europy). W skokach przez przeszkody Mistrzostwa Polski rozgrywane są na wysokości do 120 cm, a na Mistrzostwach Europy najwyższe przeszkody mierzą 145 cm. Organizowane są także konkursy w kategorii ujeżdżenie i WKKW.

Na zawodach wyróżnia się cztery podstawowe grupy kuców:

  • A – do 121 cm w podkowach (dzieci do 11 lat włącznie)
  • B – do 131 cm w podkowach (dzieci od 12 do 14 lat włącznie)
  • C – do 141 cm w podkowach (dzieci od 12 do 16 lat włącznie)
  • D – do 149 cm w podkowach (dzieci od 12 do 16 lat włącznie)

Dodatkowo wyróżniane są dwie grupy:

  • E – małe konie do 157 cm w podkowach (do 21 lat włącznie)
  • A2 – dla dzieci poniżej 12 lat dosiadających kuców z grupy B lub C

Grupa kuców obejmuje wiele ras koni.

Konie na sprzedaż:

Klacze starsze arabskie, młode konie: ogierki i klaczki arabskie. Konie o różnym poziomie wyszkolenia.

Prezentacja koni po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu.